DALMACJA W CHORWACJI

DALMACJA W CHORWACJI

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Dalmacja to kraina historyczna, która wchodzi w skład nie tylko Chorwacji lecz także Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry, przy czym tej pierwszej przypadła zdecydowana większość.

Nazwa regionu pochodzi od ilyryjskie pokolenia zwanego Dalmatae, który mieszkał w okolicy w czasach starożytnych.

Dalmacja w Chorwacji

Na stronie internetowej: https://rejsychorwacja.com/r/odkrywanie-tajemnic-dalmacji tak w kilku słowach zawarto opis Dalmacji:

„…Dalmacja to Chorwacki region szczęścia, spowity złotymi promieniami słońca i szmaragdem morskiej wody. Malownicze miasteczka, kolorowe targowiska pełne lokalnych produktów i domowych warzyw, małe galerie sztuki, zabytki z czasów rzymskich, urokliwe zatoki, wyspy, z których rozciągają się przepiękne panoramiczne widoki na dalmatyńskie wybrzeże, krystaliczna woda, niewielkie odległości między miastami, słynne parki narodowe i archipelagi wysp to tylko nieliczne z atutów tej trasy”.

Kuchnia Dalmacji jest jak poezja jak wiersz pełen niesamowitych zapachów. Jest pełna aromatycznych przypraw, rozmarynu, lawendy, lokalnych dań, domowego wina i tysiąca smaków, które unoszą się w powietrzu i zabiorą was do innego świata. Świata prawdziwego spokoju, gdzie słowa relaks i wypoczynek nabierają zupełnie innego znaczenia, gdzie zapomnisz o codziennej gonitwie i pośpiechu.”

Dalmacja to kraina ponad tysiąca wysp i wysepek, gajów oliwnych, lasów piniowych i wspaniałych winnic. Od lawendowego królestwa wyspy Hvar po Dubrownik, zwany „perłą Adriatyku” – zachwyca i intryguje gości z całego świata. Jak cała Chorwacja i ten region do VI wieku był jedną z rzymskich prowincji. Stąd spotykamy się tu z mnóstwem zabytków architektonicznych z tej epoki. Później o Dalmację rywalizowały Turcja, Wenecja i Węgry. Był czas, gdy należała do Cesarstwa Austriackiego, by w epoce napoleońskiej stać się częścią Francji. Od 1815 r. Dalmacja została ponownie włączona w skład Habsburgów, tym razem jako odrębny kraj – Królestwo Dalmacji. Dziś południowa część dawnej monarchii należy do Czarnogóry, pozostała jej część do Chorwacji / Bośni i Hercegowiny.

Trzeba powiedzieć, że Dalmacja łączy światy dwóch mocarnych cywilizacji – Rzymian i Słowian.

W moim śnie budzę się w słonecznej Dalmacji…” śpiewał Mariusz Kalaga urzeczony tą wspaniałą krainą. Obudzić się i zasypiać nie musimy tylko we śnie. Naprawdę warto odwiedzić ten niebywale fascynujący a jeszcze nie do końca poznany zakątek Europy.

Serial „Gra o Tron”, który zyskał bardzo dużą popularność na całym świecie był kręcony właśnie w Dalmacji. Duża część scen nagrywana była właśnie w Dubrowniku, Splicie, Szybeniku, w Parku Narodowym Krka oraz na Wyspie Hvar.

Dalmacja wspaniale wykorzystuje piękne krajobrazy, turkus wody i liczne zabytki.

Biokowo
Dubrownik
Dalmacja w Chorwacji z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina