CZARNOGÓRA ATRAKCJE, LEGENDY, HISTORIA

CZARNOGÓRA ATRAKCJE, LEGENDY, HISTORIA

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Czarnogóra, kraj piękny i nie do końca odkryty – zapraszamy na krótką wycieczkę do tego malowniczego zakątka świata.

Z krajem tym kojarzone jest hasło: „Wild beauty”, czyli dzikie piękno. XIX wieczny poeta George Byron pisał: „W procesie stworzenia wybrzeża Czarnogóry, przypadło najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem”.

Wbrew swojej nazwie kraj ten to nie tylko góry, to także morze z pięknymi plażami i ciekawymi wyspami, szmaragdowe rzeki i dzikie jezioro.

Czarnogóra atrakcje

CZARNOGÓRA ATRAKCJE, LEGENDY, HISTORIA

Czarnogóra, kraj piękny i nie do końca odkryty – zapraszamy na krótką wycieczkę do tego malowniczego zakątka świata.

Z krajem tym kojarzone jest hasło: „Wild beauty„, czyli dzikie piękno. XIX wieczny poeta George Byron pisał: „W procesie stworzenia wybrzeża Czarnogóry, przypadło najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem”.

Wbrew swojej nazwie kraj ten to nie tylko góry, to także morze z pięknymi plażami i ciekawymi wyspami, szmaragdowe rzeki i dzikie jezioro.

To region pełen magicznych zakątków, zachwycający błękitnymi wodami Adriatyku i wysokimi górami schodzącymi wprost do morza. Góry zajmują niemal całą powierzchnię Czarnogóry z wyjątkiem wybrzeża Adriatyku oraz Doliny Zety, gdzie znajduje się stolica Czarnogóry – Podgorica. Wzdłuż wybrzeża państwa ciągnie się 75 kilometrów pięknych plaż i uroczych zatoczek. Spotkamy tu więc pokryte bujną roślinnością wybrzeże, ale także szare, posępne góry i niedostępne dzikie tereny.

Powierzchnia Czarnogóry jest niewielka, można ją porównać do wielkości województwa podkarpackiego. Kraj może się poszczycić całym mnóstwem zabytków, z których wiele znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Ludność Czarnogóry wyznaje trzy religie: katolicką, prawosławną i islam. Są narodem dumnym i chętnie się obnoszą ze swoją narodowością.

Czy wiesz, że:

w żadnym zakątku naszego globu nie znajdziesz tyle naturalnych bogactw, czystych jezior, łagodnych plaż, rwących rzek i cudownych gór w swoim bezpośrednim sąsiedztwie jak w Czarnogórze?

Wraz z pierwszymi promykami słonka można pospacerować brzegiem morza na jednej z wielu plaż Budvy, po południu zjeść obiad nad Jeziorem Szkoderskim, a wieczór spędzić schodząc malowniczym zboczem góry Durmitor.

Ten mały kraj leżący w pobliżu Serbii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Włoch i Albanii, łączy w sobie zarówno klimaty śródziemnomorskie, jak i bałkańskie. Stanowiąc część Półwyspu Bałkańskiego, jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe krajów europejskich leżących nad Adriatykiem. Znajduje się około 500 km od Rzymu po linii prostej, przez morze.

Burzliwa historia niewielkiego kraju, jakim jest Czarnogóra, pozostawiła za sobą wiele pamiątek przeszłości w postaci zabytków i pomników we wszystkich częściach tego dumnego kraju.

Największym trendem w historii Czarnogóry była nieustanna walka o niezależność. W każdej części kraju znajdziesz chętnych członków starszyzny do opowiedzenia anegdot i prawdziwej, żywej historii, począwszy od czasów Imperium Rzymskiego aż po historię współczesną.

Nazwa „Crna Gora” (Czarnogóra) używana była już za czasów króla Milutin, w 1276 r. Uważa się, że nazwę tą zawdzięcza gęsto porośniętej górze Lovcen, której lasy były tak ciemne, że z daleka dawały wrażenie, iż cała góra była czarna.

Chyba największym skarbem tego państwa jest Boka Kotorska. Pięcioramienna wielka zatoka otoczona wysokimi górami. Kiedyś bili się o nią piraci i generałowie, dziś jej wschodnia część wpisana jest na listę UNESCO. Kotor jest jak perła w koronie czarnogórskiego wybrzeża. Widziana z lotu ptaka Boka Kotorska przypomina papierowy wiatraczek albo kwiat magnolii. Tworzy ją pięć zalewów (Hercegnovski, Tivatski, Morinjski, Risanski i Kotorski) w kształcie trójkątów połączonych przesmykami. W Boce przeglądają się otaczające ją góry, wznoszące się miejscami na wysokość ponad 1000 metrów. Boka bywa błędnie nazywana fiordem. W rzeczywistości była kiedyś systemem rzecznym, który rozpadł się pod wypływem ruchów tektonicznych. Jest więc zalaną morzem doliną rzeczną, a nie polodowcową. Łączy się z Adriatykiem szeroką na niemal trzy kilometry cieśliną zwaną bramą Boką Kotorską. Przez trzy wielkie wrota wpływały od wieków łodzie, statki i okręty kupców oraz wojowników.

Dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi z dużą liczbą słonecznych dni w Boce Kotorskiej rośnie wszystko: palmy, agawy, dojrzewają morele, brzoskwinie, kiwi, granaty, pomarańcze, cytryny i winna latorośl.

Bardzo ciekawie prezentuje się niewielka miejscowość Perast. Dawne marynarskie miasto zostało w pewnym momencie opuszczone przez większość mieszkańców. Jedni wyprowadzili się szukając łatwiejszego życia w większych miastach, inni po prostu umarli. Kamienne domy popadały w ruinę i zapomnienie. Odkryty na nowo Perast jest już od dobrych kilku lat znanym kurortem. Można tu znaleźć ciszę, piękne widoki i wspaniały wypoczynek.

Inna miejscowość Herceg Novi, nazywana jest miastem kwiatów. Loggie i tarasy domów obrośnięte są kaskadami purpurowych i pomarańczowych bugenwilli, białych i różowych oleandrów. Gdzieniegdzie wystrzeliwują w niebo smukłe cyprysy. Położony na samym końcu Zatoki Kotorskiej (najdalej na wschód wysuniętej części Boki) z trzech stron otoczony górami: Lovcen, Vrmac i DobrotaKotor – miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić, choć turystów jest tu naprawdę mnóstwo. Każdy zwiedzający będzie zachwycony tak dobrze zachowanym średniowiecznym miastem.

Jezioro Skaderskie jest największym na Bałkanach. Tereny dookoła jeziora są zamieszkiwane przez liczne ptactwo wodne, w tym rzadko spotykany gatunek pelikana. Łagodne brzegi jeziora udekorowane są licznymi zatokami, porośnięte dzikimi krzewami granatu, liśćmi laurowymi i bluszczem.

Park narodowy Durmitor rozciąga się od masywu góry Durmitor z kanionami rzek Tara, Susica i Draga, aż do kanionu rzeki Komarnica. Zbocza masywu porośnięte są wiecznie zielonymi lasami, z licznymi jeziorkami i wartkimi strumieniami. Natomiast kanion rzeki Tara uznawany jest za jeden z najbardziej imponujących na świecie, jest drugim , co do wielkości po Wielkim Kanionie Colorado.

Park Narodowy Biogradska Góra znajduje się pomiędzy rzekami Tara i Lim u podnóża góry Bjelasica. Lasy dziewicze z licznymi strumieniami i czystymi jeziorami stanowią o wyjątkowej scenerii parku. Największym jeziorem parku jest Biogradsko. Dookoła lasów rozłożone są pastwiska i wioski oraz liczne tajemnicze miejsca stanowiące pamiątki historii z autentycznymi tradycyjnymi budynkami.

Jednym z najcenniejszych darów Czarnogóry jest Półwysep Św. Stefana. Jego unikalny charakter stanowią dwie piaszczyste plaże o niespotykanym rdzawym kolorze. Na półwyspie znajdziemy również liczne pozostałości dawnej architektury i kultury regionu.

Nie można pominąć Wielkiej Plaży w Czarnogórze, ciągnącej się wzdłuż brzegu morza, przez ponad 13 km, ciekawostką jest to, że piaskom wyścielającym Wielką Plażę przypisuje się właściwości uzdrawiające.

Wycieczka Budva
Boka Kotorska
Zatoka Kotorska Perast
Czarnogóra atrakcje z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina