WROCŁAW ATRAKCJE NA WEEKEND
Wrocław atrakcje na weekend.
Szukasz miejsca w Polsce, gdzie spędzisz udany weekend. W takim razie jednym z najlepszych rozwiązań jest Wrocław. Atrakcje tego miasta są dopasowane do każdego – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Poza tym urok Wrocławia, a także liczne mosty i zabytki zachęcają wręcz do spacerów oraz do podziwiania okolicy. Przekonaj się, co warto zobaczyć w tym mieście i spędź tam naprawdę wyjątkowy czas.
Wrocław atrakcje na weekend to coś dla Ciebie!
Wrocław atrakcje na weekend
6 atrakcji Wrocławia, które musisz zobaczyć
Na każdym rogu ulicy kryją się kolejne zabytki, które sprawiają, że jednym z najładniejszych miast w Polsce jest właśnie Wrocław. Atrakcje zachwycą Cię, ale też sprawią, iż nie będziesz mógł zdecydować się na miejsca warte odwiedzenia w trakcie weekendowego wyjazdu. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótką ściągę, dzięki niej na pewno nie ominiesz żadnego ważnego miejsca, a przy tym odwiedzisz najważniejsze atrakcje Wrocławia.
Rynek we Wrocławiu
Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska rozpocznij od jednej z wizytówek tego miasta, czyli właśnie rynku. Okolica jest naprawdę urokliwa – w końcu znajdziesz tam ponad 60 zabytkowych kamienic, a także wiele restauracji i kafejek. Dzięki temu w każdej chwili możesz po prostu usiąść z filiżanką kawy w ręku i podczas tej krótkiej przerwy podziwiać cudowną okolicę. Koniecznie znajdź też chwilę na zwiedzenie późnogotyckiego ratusza, ponieważ stanowi przykład naprawdę ciekawie zaprojektowanej budowli.
Rynek we Wrocławiu obfituje również w inne wyjątkowe atrakcje, a wśród nich znajdziesz m.in.:
- pomniki krasnoludków np. Papy Krasnala,
- pomnik Aleksandra Fredry,
- muzeum „Pana Tadeusza”,
- gotycką bazylika św. Elżbiety,
- najsłynniejsze wrocławskie kamienice: Jaś i Małgosia, pod Gryfami, pod Złotym Dzbanem i pod Siedmioma Elektorami.
Panorama Racławicka
Będąc we Wrocławiu, musisz zobaczyć kolejną słynną atrakcję tego miasta, czyli największy obraz, który istnieje w Polsce. Jego rozmiary naprawdę robią ogromne wrażenie, ponieważ ma aż 15 metrów wysokości i 114 metrów długości. Obraz przedstawia pole bitwy pod Racławicami, a jego wielkość sprawia, że możesz spędzić sporo czasu na przeglądanie poszczególnych fragmentów. Autorzy tego działa zawarli na nim wiele ważnych informacji, a przy tym zadbali o dodanie licznych szczegółów, które jeszcze bardziej uprzyjemniają przyglądanie się temu obrazowi.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Nie tylko wnętrze Muzeum Narodowego we Wrocławiu zachwyca swoją wyjątkowości, ale również jego architektura. Dlatego jeszcze przed obejrzeniem eksponatów poświęć chwilę na oglądnięcie tego neorenesansowego budynku, który znajduje się w naprawdę malowniczej okolicy – nad południowym brzegiem Odry. Gdy już nasycisz wzrok ciekawymi krajobrazami, to wyrusz na spotkanie z historią. Muzeum jest bogate w eksponaty z różnych epok, ponieważ w kolekcji znajduje się ok. 200 tysięcy obrazów, rzeźby itp. – większość z nich pochodzi z Dolnego Śląska lub okolicznych terenów. Jednak znajdziesz również działa europejskich twórców.
Odwiedzając tę atrakcję Wrocławia, koniecznie zwróć uwagę na najsłynniejsze eksponaty, czyli m.in.:
- nagrobki śląskich książąt z rodu Piastów — wśród nich wyróżnia się gotycki nagrobek księcia Henryka IV Probusa,
- Pieta z 1400 roku,
- rzeźba „Madonna na Lwach”,
- obraz „Trójca Święta ze Świerzawy” z XIV wieku,
- obraz Jana Matejko „Śluby Jana Kazimierza” z 1893 roku,
- obraz Agnolo Bronzino „Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem” z XVI wieku.
Hala Stulecia
W Polsce jedynie 15 miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znajdziesz Halę Stulecia, która jest postrzegana jako jeden z najważniejszych dzieł architektury światowej XX wieku. Poza tym stanowi bardzo ważny symbol Wrocławia. Atrakcja zdecydowanie wyróżnia się swoim stylem oraz wielkością, gdyż ma aż 42 metry wysokości. Obecnie w budynku odbywają się liczne wystawy oraz wydarzenia kulturalne.
Ogród Japoński we Wrocławiu
Naprawdę wyjątkowe tereny zielone – to właśnie one często przyciągają turystów do Wrocławia. Jeżeli jesteś miłośnikiem takich miejsc, to udaj się na wycieczkę po Ogrodzie Japońskim. Zachwycą Cię tam egzotyczne rośliny, ryby i ptaki, a także ciekawa architektura. Dzięki temu już po chwili poczujesz się, jakbyś przeniósł się na Daleki Wschód. Szczególnie drewniane pomosty zachęcają do chwilowego odpoczynku i rozkoszowania się cudownymi krajobrazami, dlatego usiądź nad stawem, a bardzo szybko zyskasz energię do dalszego zwiedzania. W takim miejscu bez problemu zapomnisz też o tym, że znajdujesz się w centrum miasta, bo uspokajający szum wody oraz śpiew ptaków zapewnia pełen relaks.
Zoo Wrocław i Afrykarium
Od wielu lat jednym z najważniejszych punktów na mapie atrakcji Wrocławia jest miejscowe zoo wraz z Afrykarium. Znajdziesz tam wiele zwierząt, a w tym również przedstawicieli zagrożonych gatunków. Poza tym zyskasz niewątpliwą okazję do jeszcze lepszego poznania fauny i flory Afryki. Dodatkowo miejsce to zostało zaprojektowane w bardzo ciekawy sposób, dzięki czemu już samo zwiedzanie wzbudzi w Tobie wiele pozytywnych emocji. Pamiętaj też, że ta atrakcja spodoba się nie tylko dzieciom, ale też dorosłym.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis – Wrocław atrakcje na weekend – koniecznie daj nam o tym znać.
Bogata, tysiącletnia historia Wrocławia przypomina o sobie nie tylko w licznych zabytkach architektury. Prawdziwym, a zarazem niematerialnym skarbem tego pięknego miasta są także legendy wrocławskie, które mieszkańcy przekazują z pokolenia na pokolenie. Jeśli chodzi o tego typu atrakcje, Wrocław jest miastem wyjątkowo obfitującym w legendy i podania.
Jedna z legend mówi, że gród we Wrocławiu założył czeski książę Wratysław (czeskie Vratislav I, panował w latach 915-921) i od jego imienia pochodzi prawdopodobnie nazwa miasta. Pierwszy gród na Ostrowie Tumskim zbudował jednak w roku 985 książę Polan, Mieszko I.
Spacerując po Rynku nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pod nimi ciągnie się sieć tuneli…
Słynna wrocławska zagadka brzmi: gdzie we Wrocławiu wóz na wozie przejechać może?
Odpowiedzią jest tunel, którym transportowano do Piwnicy Świdnickiej piwo warzone w podwórzu kamienicy „Pod złotym dzbanem”, by nie zakłócać spokoju szacownych mieszkańców okolicznych domów. Tunel istnieje do dziś, a niektórzy mówią, że ciągnie się jeszcze daleko w stronę fosy miejskiej.
We Wrocławiu znajduje się największy w Polsce ogród zoologiczny (i trzeci na świecie): ponad 1100 gatunków, ponad 14 000 zwierząt. Powierzchnia ogrodu to 33 ha. Na terenie ZOO podziwiać można nowoczesne Afrykarium – jest to kompleks budynków wraz z oceanarium prezentujący zwierzęta Afryki. Założony w roku 1865 ogród zoologiczny pierwotnie zajmował kilkanaście hektarów. Dopiero w latach 50 XX wieku rozrósł się ponad dwukrotnie.
Legenda o wrocławskich krasnalach.
Dawno, dawno temu w starym Wrocławiu, zwanym z niemiecka Breslau, a jeszcze dawniej Vratislavia żyły sobie krasnoludki.
Strzegły miasta i opiekowały się jego mieszkańcami, dawały radość dzieciom i dorosłym. Byli wśród nich: Strażnik Miejski (pod Sukiennicami), Strażnik – śpioch (przy Kościele Św. Elżbiety w Rynku), Grajek i Meloman (na ul. Oławskiej), Kuźnik (na ul. Kuźniczej), Więziennik z kulą u nogi za kratami więzienia, Życzliwek przy Fontannie w Rynku, Pracz nad Odrą (Bulwary Włostowica), Gołębnik przy Spiżu, Syzyfki, które pchały kamienne kule do budowy Ratusza.
Pełno było skrzatów na wrocławskich latarniach, tzw. Słupników obserwujących z góry miasto. Wrocławskimi Zakładami Kąpielowymi przy Placu Termalnym i jego Klientami opiekowały się Bubelek, Plumplumek, Helpik i Ratuś.
Wszystkie krasnoludki żyły ze sobą w zgodzie i pomagały wrocławianom oraz umilały czas turystom; Pierożnik zapraszał do restauracji na pyszne pierogi. Grajek pięknie trącał struny swej mandoliny…
Ale pewnego razu pojawiły się w mieście złe Gremliny, zazdrosne o szczęście Wrocławia! Słupniki już dawno odkryły nacierające Gremliny i zawiadomiły króla Krasnoludków, stojącego na Wielkim Palcu jak na tronie o ich sturmie na miasto. Król postawił na straży wartowników, żeby strzegły największego skrbu krasnoludków – magicznego kamienia, mającego wielką moc – dającego skrzatom zycie i nieśmiertelność. A umieszczonego w krypcie przed Kościołem św. Elżbiety ( Garnizonowym)
Gdy Gremliny w nocy napadły na uśpiony Wrocław Wartownik- Śpioch akurat spał… Złe stworki wykradły magiczny kamień i od tej pory spadł czar życia z krasnali i wszystkie- jak jeden mąż- zamieniły się w kamień. Teraz- gdy pojawiają się nowe krasnoludki- a pojawiają się, gdyż na szczęście zachowały dar nieśmiertelności i bardzo ukochały nasze miasto- są już z… kamienia…
Straszliwy los spotkał jednego z najmłodszych krasnali- Kinomana ( stojącego przed kinem Helios), gdyż okrutny Gremlin- Turysta z Zachodu ( Dzikiego), któremu nie spodobał się Festiwal Filmowy ,, Nowa Era” odciął mu głowę maczetą! Biedny skamieniały krasnoludek stał jeszcze jakiś czas zupełnie bez głowy na kamiennej kamerze filmowej niczym na rowerze i wytrwale zapraszał do kina…
Źródło: https://www.granice.pl/opowiadanie/legenda-o-wroclawskich-krasnoludkach/3792/1