ATRAKCJE POZNANIA WARTE ZWIEDZANIA
ATRAKCJE POZNANIA WARTE ZWIEDZANIA
BIURO PODRÓŻY SZCZECIN
Stolica Wielkopolski cieszy się nie tylko długą historią – w końcu to właśnie w Poznaniu doszło do chrztu Polski, ale również ogromną liczbą zabytków. Poza tym te miasto ma też do zaoferowania liczne wydarzenia kulturalne oraz sportowo. Właśnie dlatego na pewno nie będziesz narzekać na nudę, bo masz do wyboru naprawdę ciekawe atrakcje. Poznań to również doskonałe miejsce na spróbowanie lokalnej kuchni, a nawet nauczenie się gwary poznańskiej.
ATRAKCJE POZNANIA WARTE ZWIEDZANIA
Stolica Wielkopolski cieszy się nie tylko długą historią – w końcu to właśnie w Poznaniu doszło do chrztu Polski, ale również ogromną liczbą zabytków. Poza tym te miasto ma też do zaoferowania liczne wydarzenia kulturalne oraz sportowo. Właśnie dlatego na pewno nie będziesz narzekać na nudę, bo masz do wyboru naprawdę ciekawe atrakcje. Poznań to również doskonałe miejsce na spróbowanie lokalnej kuchni, a nawet nauczenie się gwary poznańskiej.
7 atrakcji Poznania, które warto poznać
W Poznaniu bez problemu znajdziesz atrakcje skierowane do rodzin z dziećmi, młodych osób bądź seniorów. W końcu to miasto proponuje naprawdę różnorodne rozrywki, dzięki którym przyjemnie spędzisz czas. Dlatego koniecznie poświęć przynajmniej weekend na poszczególne atrakcje. Poznań to również doskonałe miasto do jeszcze lepszego poznania mentalności oraz stylu życia Wielkopolan. Zatem dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić w Poznaniu i ciesz się z udanej wycieczki.
Stary Rynek z koziołkami
Rozpocznij zwiedzanie Poznania od jego serca i jednego z symboli tego miasta, czyli właśnie Starego Rynku. Ta okolica urzeka zabytkowymi budowlami – tzw. domkami budników, które sprawiają, że jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc nie tylko w Wielkopolsce, ale również w całej Polsce. Koniecznie udaj się też na spacer w okolicy 12:00, ponieważ to właśnie o tej godzinie pokazują się koziołki, które są umieszczone na budynku ratusza. Tak jak Kraków ma hejnał, Warszawa syrenkę, tak Poznań ma koziołki, dlatego znajdź czas na podziwianie tego symbolu miasta, tym bardziej że okolica jest naprawdę urokliwa.
Będąc na starym rynku, zwróć również uwagę na renesansowy Ratusz, który zachwyca misternymi zdobieniami. Wśród nich możesz dostrzec m.in. symbole cnót, jakimi powinni wykazywać się urzędnicy miejscy.
Poznańska Fara
Właściwa nazwa tego budynku to bazylika kolegiacka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. Ta budowla znajduje się na terenie starego miasta, więc spacerując po tej okolicy, z pewnością natrafisz na ten wzniosły budynek. Już z zewnątrz Fara zachwyca misternymi zdobieniami, licznymi rzeźbami oraz swoim ogromem. Jednak koniecznie odwiedź również wnętrze tej budowli, gdzie królują monumentalne organy oraz wysokie kolumny. Przyjrzyj się również freskom znajdującym się na kopule i ścianach Fary.
Zamek Królewski
Na polecenie króla Przemysła II w XIII wieku ruszyła budowa Zamku Królewskiego, który na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Obecną formę zawdzięcza renowacji zakończonej w 2013 roku. Budowla nawiązuje do stylu romańskiego, co dostrzeżesz, chociażby dzięki grubym murom i niewielkim otworom okiennymi. Obecnie we wnętrzu znajduje się siedziba Muzeum Narodowego. W okolicy zwróć też uwagę na pozostałości po murach miejskich, które w swoich latach świetności miały ok. 1700 m długości i 7 m wysokości.
Kuchnia regionalna
Chcesz zrobić krótką przerwę w zwiedzaniu? Zatem koniecznie poświęć chwilę na poznanie regionalnych potraw. Jeżeli masz ochotę na deser, to spróbuj Rogala Świętomarcińskiego – ostrzegamy, ten specjał na pewno nie należy do dietetycznych smakołyków. Jednak jego wyjątkowy smak skutecznie to rekompensuje. Gdy przyjdzie czas na obiad to postaw na pyry z gzikiem, plyndze, szagówki lub szare kluchy. Nie bez przyczyny znane jest określenie poznańskie pyry, bo nie tylko w tym mieście, ale również w całej Wielkopolsce ziemniaki są bardzo popularnym dodatkiem do codziennych potraw. Jeżeli szukasz czegoś bardziej wykwintnego, to spróbuj kluchy na łachu z modrą kapustą i pieczoną kapustą. Po takim posiłku od razu poczujesz, że nieco lepiej poznałeś Wielkopolan.
Zamek Cesarki
Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli centrum Poznania jest Zamek Cesarki, którego budowę zakończono w 1910 roku. Zamek powstał na potrzeby pruskiego cesarza Wilhelma II w stylu typowym dla ówczesnych czasów. W trakcie burzliwej historii Polski budynek zmieniał swoją funkcję — podczas II wojny światowej stał się osobistą rezydencję Hitlera. Obecnie zamek jest dostępny dla odwiedzających, dzięki czemu możesz zobaczyć liczne komnaty oraz detale, które wyróżniają ten budynek.
Brama Poznania ICHOT
Gdy tylko dostaniesz się na Ostrów Tumski, to koniecznie pierwsze kroki skieruj do Bramy Poznania. Dzięki temu w ciekawy sposób poznasz historię tego regionu, a także początku państwa polskiego. Budynek jest bardzo nowoczesny, a ekspozycje mają charakter multimedialny, dlatego jest to tak ważna atrakcja. Poznań stanowił jeden z najważniejszych punktów w historii Polski, więc warto właśnie w tym mieście zagłębić się te dzieje.
Ostrów Tumski
Niewielka dzielnica pod względem wielkości, ale ogromna, gdy weźmiesz pod uwagę jej znaczenie dla historii Polski — właśnie tak można opisać Ostrów Tumski. Znajduje się tam jeden z najstarszych polskich kościołów, czyli bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie prawdopodobnie odbył się chrzest Polski. Zwróć również uwagę na Złotą Kaplicę, gdzie zostali pochowani władcy z dynastii Piastów – Mieszko I, Bolesław I Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel i wielu innych.