WINOBRANIE ZIELONA GÓRA

Winobranie – Zielona Góra, czyli polska stolica winiarstwa

Tradycje związane z winiarstwem w Zielonej Górze sięgają XIV wieku. Od tego czasu handel oraz produkcja białego i czerwonego wina gronowego stale rosła. Sprawiło to, że region zaczął słynąć z uprawy naprawdę wyjątkowego trunku. Obecnie, choć wiele winnic zostało zlikwidowanych, to jednak sama tradycja jest kultywowana każdego roku – w połowie września organizowane jest Winobranie. Zielona Góra w tym czasie zmienia się w prawdziwą stolicę wina, a przy tym zapewnia atrakcje i rozrywki dla każdego.

Dni Zielonej Góry – kiedy się odbywają?

Obecnie Winobranie, czyli po prostu Dni Zielonej Góry to jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego regionu. Dlatego wiele osób z utęsknieniem oczekuje na wrzesień, kiedy to rozpoczynają się obchody. Wydarzenie każdego roku trwa 9-10 dni – zazwyczaj data rozpoczęcia tej imprezy jest ustalana między 10 a 17 września. W trakcie trwania Winobrania Zielona Góra zamienia się w naprawdę kolorowe i różnorodne miasto. Poza tym w każdej chwili możesz skorzystać z mnóstwa atrakcji, jakie organizatorzy przygotowali dla Ciebie.

Winobranie - Zielona Góra

Dni Zielonej Góry – kiedy się odbywają?

Obecnie Winobranie, czyli po prostu Dni Zielonej Góry to jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego regionu. Dlatego wiele osób z utęsknieniem oczekuje na wrzesień, kiedy to rozpoczynają się obchody. Wydarzenie każdego roku trwa 9-10 dni – zazwyczaj data rozpoczęcia tej imprezy jest ustalana między 10 a 17 września. W trakcie trwania Winobrania Zielona Góra zamienia się w naprawdę kolorowe i różnorodne miasto. Poza tym w każdej chwili możesz skorzystać z mnóstwa atrakcji, jakie organizatorzy przygotowali dla Ciebie.

Atrakcje Winobrania, z których musisz skorzystać

Bez względu na, to kiedy odwiedzisz Winobranie w Zielonej Górze, to i tak na pewno będziesz zachwycony mnogością atrakcji, rozrywek, a także wyjątkową atmosferą, o jaką dbają organizatorzy. Gwarantujemy, że na pewno nie będziesz się tam nudzić – bez względu na wiek. W końcu święto wina jest dostosowane nawet dla rodzin z dziećmi. Przekonaj się zatem, z jakich atrakcji warto skorzystać w trakcie trwania Winobrania i po prostu przygotuj się na konkursy oraz rozrywki w wyjątkowym klimacie.

Korowód z okazji Winobrania

Jednym z najważniejszych wydarzeń w trakcie Winobrania w Zielonej Górze jest korowód, który kroczy ulicami miasta. Zazwyczaj za tę część imprezy odpowiada Teatr Lubuski, dlatego możesz liczyć nie tylko na ciekawe wykonanie, ale też na interesujące stroje, oryginalne dekoracje oraz pokazy umiejętności scenicznych. W trakcie pochodu aktorzy zachęcają do wzięcia udziału w zabawie, a także możesz obejrzeć pokazy szczudlarzy i cyrkowców. Jednak najważniejszą postacią, która dumnie kroczy na przodzie korowodu jest Bachus, czyli rzymski bóg wina i król Winobrania.

W korowodzie uczestniczą też lokalne winnice, których przedstawiciele jadą na specjalnych platformach. Mają wtedy doskonałą okazję do zaprezentowania swojej marki. Poza tym przybyli goście mogą poczęstować się ich winami.

Miasteczko Winiarskie

Kolejnym bardzo ważnym elementem Winobrania w Zielonej Górze jest Miasteczko Winiarskie. To właśnie w tym miejscu znajdziesz stoiska z reprezentantami okolicznych winiarni. Dzięki temu możesz zadawać im pytania, smakować wina oraz przysmaki, z których słyną. Zazwyczaj spotkasz tam najsłynniejsze spośród lokalnych winnic np. Stara Winna Góra, Na Leśnej Polanie, Equus czy U Michała.

Zwróć też uwagę na to, że na terenie Miasteczka Winiarskiego występują lokalne zespoły muzyczne, artyści teatralni, a także kabarety. W ten sposób nie tylko posmakujesz regionalne trunki, ale również skorzystasz z wielu rozrywek.

Koncerty gwiazd

Zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami odbywają się liczne koncerty. Dzięki temu w każdej chwili możesz posłuchać popularnej muzyki. Przy takich rytmach na pewno bardzo szybko się zrelaksujesz. Poza tym zyskasz dobrą okazję do tańców i śpiewów. Zauważ też, że występy gwiazd często przyciągają prawdziwe tłumy – w końcu zazwyczaj są to bardzo znane zespoły, piosenkarze i piosenkarki. W poprzednich latach na scenie śpiewali m.in. Lady Pank, Blue Cafe, Michał Szpak, Lemon, Agnieszka Chylińska czy Beata Kozidrak.

Jarmark Winobraniowy

Masz ochotę na spacer lub przerwę na posiłek? Zatem koniecznie skorzystaj z kolejnej atrakcji Winobrania, czyli z Jarmarku Winobraniowego. Znajdziesz tam nie tylko stoiska z jedzeniem, ale też miejsca, gdzie kupisz pamiątki oraz skorzystasz z wielu rozrywek. Jeszcze przed obiadem wybierz się na kolejkę górską, a wtedy zyskasz wspaniałą okazję na podziwianie z wysokości Zielonej Góry. Poza tym taka atrakcja na pewno spodoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Zwróć także uwagę na to, iż sam jarmark wyróżnia się nie tylko różnorodnością poszczególnych straganów, ale również ciekawymi ozdobami. Dzięki temu od razu zyskasz wrażenie, że trafiłeś do naprawdę niezwykłego miejsca. Poza tym już po chwili poczujesz ten niepowtarzalny jarmarczny klimat – pełen swobody, zabawy, a także radości i śmiechu.

Wycieczki do okolicznych winnic

Całe wydarzenie to nie tylko okazja o odrobiny rozrywki, ale też do jeszcze lepszego poznania zielonogórskich win. Dlatego w trakcie Winobrania organizowane są wycieczki do okolicznych winnic. Dzięki temu odkryjesz tajniki produkcji lokalnych trunków, porozmawiasz z właścicielami winnic, a także spróbujesz tamtejsze przysmaki – zarówno wino, jak i miód, ser itp. Wtedy jeszcze lepiej zrozumiesz tamtejszą kulturę, ale też poznasz regionalne produkty, które mają naprawdę wyjątkowy smak. Kto wie, może w trakcie takiej wycieczki zakochasz się w polskim winie.

Wino Zielona
Wycieczka Zielona Góra - Lubuski Szlak Wina
Festiwal WIna Zielona Góra
Winobranie Zielona Góra z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina