WALORY MIEJSCOWOŚCI KRYNICA-ZDRÓJ

WALORY MIEJSCOWOŚCI KRYNICA-ZDRÓJ

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Krynica-Zdrój jest wyjątkową miejscowością górską, która zachęca turystów do odwiedzin swoimi niezwykłymi walorami przyrodniczymi i krajoznawczymi. Jest to przede wszystkim miejscowość Uzdrowiskowa, do której przybywają liczni kuracjusze chcący poprawić stan swojego zdrowia. Jako miejscowość wypoczynkowa Krynica zasłynęła już na przełomie XVIII i XIX wieku, z kolei jako uzdrowisko, zaczęła funkcjonować od połowy XIX wieku. Na ten czas przypadają lata największej jej świetności.

Walory miejscowości Krynica-Zdrój

WALORY MIEJSCOWOŚCI KRYNICA-ZDRÓJ.

Dzięki temu, że Krynica jest bogata w złoża wód mineralnych oraz nieprzeciętne właściwości klimatu możliwa jest tu bardzo szybka rekonwalescencja. W Krynicy kuracjusze mogą stołować się w kilku pijalniach wód mineralnych, a wśród nich koniecznie należy odwiedzić: Pijalnię Jan, Słotwinka, Mieczysław oraz Pijalnie Główną. Podawane są tutaj wody prosto ze źródła oraz bez ograniczeń. Krynickie wody mineralne charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami leczniczymi, dzięki czemu zalecane są do picia podczas nawet długotrwałego leczenia lub złagodzenia objawów w różnych schorzeniach. Szczególnie dobroczynne są w chorobach układu trawiennego i moczowego, układu krążenia czy też chorobach układu przemiany materii. Krynica to nie tylko wody mineralne. Jest to także miejscowość skupiająca dużą ilość ośrodków sanatoryjnych. Przyjeżdżając tutaj na kurację można liczyć na wiele zdrowotnych zabiegów, będących zarazem okazją do pełnego odpoczynku i zrelaksowania się. Sanatoria w Krynicy oferują swoim kuracjuszom najczęściej: diatermię krótkofalową, interdyn, kąpiele czterokomorowe, zabiegi ultradźwiękami, światłolecznictwo, masaże i wiele innych. Jak na miejscowość uzdrowiskową przystało ze specjalistycznych zabiegów mogą korzystać także i turyści. Przede wszystkim w Krynicy stawia się na wodolecznictwo, a to dzięki wodzie mineralnej o szerokich właściwościach zdrowotnych.

Przyjeżdżający do Krynicy turyści i kuracjusze mogą wypoczywać w licznych sanatoriach, czy też szpitalach uzdrowiskowych. Baza noclegowa jest tu bardzo dobrze zorganizowana. Podczas pobytu w Krynicy koniecznie należy odwiedzić jej zabytki i ciekawe miejsca. Każdy turysta powinien zapoznać się ze zbiorami w Muzeum Nikifora, Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie, czy też Muzeum Zabawek. Na rodziny z dziećmi czeka także wiele atrakcji. Z pewnością niezapomniane będą Rajskie Ślizgawki na Górze Parkowej, która jest miejscem dla turystów szukających mocnych wrażeń. Tutaj każdy może przeżyć emocjonujące chwile podczas zjazdu na ślizgawce lub na “Zjeżdżalni pontonowej”. W Krynicy warto także podziwiać widoki z Kolei Gondolowej na Jaworzynę. Oprócz tego koniecznie należy się wybrać na spacery po tej miejscowości oraz po szlakach turystycznych, których tutaj nie brakuje.

Muzeum Nikifora Willa “Romanówka”

Willa została pierwotnie wzniesiona ok. 1850 r. Wystawa w Willi “Romanówka” jest największą prezentacją twórczości Nikifora w Polsce. Obrazy zostały wybrane i zestawione tak, aby eksponując prace najbardziej wartościowe pod względem artystycznym, przedstawić równocześnie wszystkie okresy twórczości Nikifora, techniki, jakimi się posługiwał oraz charakterystyczne dla jego malarstwa cykle tematyczne. Ważną częścią ekspozycji są pamiątki osobiste i warsztat pracy Nikifora, w tym skrzynki i kasety na farby i pędzle, różne przypadkowe kawałki papieru, na których tworzył tak cenione dzisiaj obrazy.

Nikifor malarz – Nikifor artysta – NIKIFOR (1895 – 1968).

Spośród ludzi, którzy rozsławili Sądecczyznę , najbardziej niezwykłym jest bez wątpliwości malarz naiwny Nikifor, Łemko z Krynicy Wsi. Prawdziwe nazwisko artysty prawdopodobnie brzmiało Epifaniusz Drowniak, ale sam malarz podpisywał swoje obrazy słowami “NIKIFOR-MALARZ-NIKIFOR-ARTYSTA” i pod tym imieniem zapisał się na zawsze w historii sztuki polskiej i światowej. Nikifor cierpiał na dziedziczną wadę wymowy, co od dzieciństwa ograniczało jego kontakt z otoczeniem. Lepszą formą porozumiewania się stało się dla niego malarstwo. Zanim obrazy Nikifora zawisły w słynnych galeriach sztuki i trafiły do kolekcji muzealnych i prywatnych, przez dziesiątki lat prawie nikt w Krynicy nie zwracał uwagi na ulicznego malarza wędrującego codziennie po uzdrowisku z drewnianą walizeczką mieszczącą jego warsztat. Swoją “przenośną pracownię” rozkładał w miejscach, którędy najczęściej spacerowali turyści i kuracjusze, wystawiając obrazki jako “Pamiątki z Krynicy”. Jednak niewielu ludzi decydowało się wówczas na ich zakup. Byli i tacy, którzy uważali go za zwykłego żebraka, a na kolorowe obrazki patrzyli jak na bezwartościowe bazgroły.

Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich

Krynicki Szlak Cerkwi Łemkowskich stanowi część większego szlaku – Architektury Drewnianej, dając szansę podziwiania niezwykłych świątyń drewnianych i murowanych cerkwi łemkowskich, położonych na terenie gminy Krynica.

Na trasie szlaku można zwiedzać dawne cerkwie greko-katolickie, w większości aktualnie pełniące funkcje kościołów rzymskokatolickich. W obiektach pozostał oryginalny wystrój cerkiewny. Cerkwie zostały zbudowane na przełomie XVIII – XIX wieku, w typie budownictwa zachodnio-łemkowskiego. Szlak przebiega przez: Krynicę-Zdrój, Berest, Polany, Piorunkę, Czyrną, Mochnaczkę, Tylicz i Muszynkę.

Walory miejscowości Krynica-Zdrój
Szlak Cerkwi Łemkowskich
Uzdrowisko Krynica
Krynica-Zdrój z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina