JEZIORO TURKUSOWE NA WYSPIE WOLIN
JEZIORO TURKUSOWE NA WYSPIE WOLIN
Jezioro Turkusowe często nazywane jeziorem Szmaragdowym, znajduje się na wyspie Wolin w pobliżu miejscowości Wapnica w pobliżu Międzyzdrojów (województwo zachodniopomorskie). Z dokumentów archiwalnych wynika, że wieś założona została w XVII wieku, wzdłuż malowniczej Doliny Trzciągowskiej.
Jego powierzchnia zajmuje teren 6,5 hektara, jest bardzo głębokie – 21 metrów. Warto wspomnieć, że występuje tu tak zwane zjawisko kryptodepresji bowiem dno jeziora leży poniżej poziomu morza (ponad 18 metrów).
Swoją barwę jezioro zawdzięcza promieniom świetlnym, odbijającym się od tafli wody zawierającej związki wapnia.
Dawniej było tu wyrobisko kopalni kredy, którą w czasach okupacji niemieckiej wydobywano i transportowano do cementowni w Lubinie. W latach czterdziestych XX wieku, wszystkie urządzenia w kopalni zdemontowano. Pogłębiające się samoczynnie wyrobisko powoli zalewały wody opadowe oraz podskórne. Złoże eksploatowano jeszcze w latach 1948-1954 jednakże pozyskiwanie kredy było coraz bardziej utrudnione. Szybko też jej zapasy wyczerpywały się. Poziom wody na terenie nieczynnego już wyrobiska osiągnął obecny poziom, równy wysokości lustra wody Zalewu Szczecińskiego, na początku lat 60-tych i w zasadzie nie zmienia się.
Jezioro znajduje się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i jest jednym z najbardziej malowniczych jezior w obrębie Parku.
Niestety w jeziorze nie można się kąpać ani wędkować, jednak naprawdę warto tu wstąpić choć na chwilę w czasie letniego urlopu i rozkoszować się jego widokiem.