SANKTUARIUM MARIJA BISTRICA CHORWACJA

Marija Bistrica to niewielka miejscowość w Chorwacji, położona w pobliżu Parku Krajobrazowego Medvednica.

Znajduje się tu jedno z najważniejszych chorwackich sanktuariów maryjnych, które określane bywa przez samych Chorwatów „chorwacką Częstochową”.

Sanktuarium Marija Bistrica

Obiektem kultu jest tu XV wieczna drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Jej historia zaczyna się w 1545 roku kiedy to ówczesny biskup przeniósł figurę z kaplicy (z pobliskiego wzgórza Vinski Vrh) do Kościoła św. Piotra i Pawła gdzie w obawie przed Turkami zakopał ją pod chórem. Po przeszło 40 latach dzięki dziwnemu światłu padającemu w miejsce skrycia figurki odnalazł ją ówczesny proboszcz miejscowej parafii. Było to tzw. Pierwsze Odnalezienie figury. Kolejne zagrożenie ze strony Turków spowodowało ponowne ukrycie Matki Bożej z Dzieciątkiem (tym razem została zamurowana za głównym ołtarzem) i po latach drugie jej cudowne odnalezienie. Od tego też czasu do sanktuarium zaczęły przybywać liczne pielgrzymki. Miejscowy kościół rozbudowano i nadano mu nowe wezwanie Matki Boskiej Śnieżnej. W XVIII wieku wybudowano drogę łączącą Sanktuarium z oddalonym o około 30 km Zagrzebiem a w 1921 roku ówczesny papież Pius XI nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. W tym samym czasie arcybiskup Zagrzebia Ante Bauer koronując figurę ogłosił ją Matką Boską Królową Chorwatów.
Każdego roku Sanktuarium Maryjne Marija Bistrica odwiedzane jest przez przeszło 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Źródło: https://navtur.pl/place/show/864,sanktuarium-maryjne-marija-bistrica

Wokół tego magicznego miejsca nagromadziło się dużo legend.

Jedna z nich opowiada o pewnym mnichu, który miał zwyczaj mówić „Zdrowaś Maryjo” za każdym razem, kiedy nabierał tchu. Jego życie cechowała wielka pobożność i kult do Matki Boskiej, której polecał się we wszystkich sprawach. Pewnego razu zakonnik musiał wyjechać, by omówić z pewnym możnowładcą sprawy klasztoru, a nie wiedział, że śledziło go dwóch zbójców. Brat miał zabrać ze sobą dość sporą sumę pieniędzy, a zbójcy, wiedząc o tym, postanowili zastawić na niego pułapkę. Czuwali więc przez całą noc w pobliżu klasztoru i kiedy zaczęło świtać, zobaczyli, jak nadjeżdża z daleka na koniu. Przyjrzawszy się mu dokładnie, podpadli w osłupienie, gdyż zobaczyli, że obok mnicha jest jakaś piękna pani, która podsuwa mu pod brodę białą chustę, by pochwycić jakąś rzecz wydobywającą się z jego ust. Były to róże, które szlachetna dama zbierała w płócienną chustę. Zdawało się jednak, że zakonnik nie widzi, co się z nim dzieje. Niewiastą, którą widzieli zbójcy, była sama Matka Boża, a różami były Zdrowaśki odmawiane przez braciszka w drodze. Złoczyńcy, widząc cud, jakby wrośli w ziemię i zaczęli żałować, że powzięli haniebny plan zabicia i obrabowania uczciwego mnicha. Kiedy braciszek znalazł się już przy nich, z jego skupionej twarzy, zrozumieli, że nie widzi, co się z nim dzieje. A to przeraziło ich jeszcze bardziej. Rzucili się mu więc do stóp i błagali, by wybaczył im zamiar zabójstwa. Zapytali go potem, co się stało z tą damą, która razem z nim jechała, lecz on odpowiedział, że nikogo nie widział, a zbójcy, przekonawszy się, że byli świadkami nadzwyczajnego zjawiska, nawrócili się.

Sanktuarium Marija Bistrica
Sanktuarium Marija Bistrica
Sanktuarium Marija Bistrica z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina