ZWIEDZANIE MIASTA MORAW – BRNO

ZWIEDZANIE MIASTA MORAW – BRNO

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Brno jest drugim pod względem wielkości i znaczenia miastem w Republice Czeskiej i jednocześnie historyczną stolicą Moraw, byłą siedzibą królewskiego rodu Przemyślidów. Otrzymało prawa miejskie od protoplasty rodu króla Wacława I w 1234 roku. Brno dynamicznie się rozwinęło w XIX wieku i nazywano je nawet czeskim Manchesterem. Stało się to po doprowadzeniu kolei do miasta w 1839 roku. W czasie II wojny światowej Brno było bombardowane i zniszczona została duża część przedwojennych zabytków. Te które się zachowały, dają obraz, jak pięknie musiało być kiedyś w Brnie.

Zwiedzanie miasta Moraw - Brno

Zwiedzanie miasta Moraw – Brno

Historia Brna.

Początki miasta związane są z epoką brązu i żelaza. Cywilizacja we współczesnym rozumieniu pojawiła się tu między V a VII wiekiem naszej ery. Początkowo był to warowny gród słowiański o charakterze administracyjnym. Z inicjatywy księcia Brzetysława gród przekształcił się w miasto zlokalizowane na wzgórzu Petrov. Wybudowano wówczas wiele budynków oraz kościół św. Mikołaja. Prawa miejskie Brno otrzymało w XIII wieku, a kilkadziesiąt lat później powstał zamek, który był początkiem twierdzy Spilberg. W 1641 roku miasto dostąpiło kolejnego zaszczytu stając się stolicą Moraw. Porządne umocnienia pozwalały mu bronić się przed najazdami, dzięki temu nie podupadło aż do 1805 roku, kiedy to zostało zajęte przez wojska Napoleona. Po bitwie pod Austerlitz część umocnień rozebrano, a twierdza stała się publicznym więzieniem. Wiek XVIII to rozwój tkactwa oraz wielu innowacji w mieście. O przemysłowym obliczu współczesnego Brna przesądził jednak przemysł zbrojeniowy i maszynowy, który rozwijał się wraz z fabryką broni Zbrojovka. Po wojnie miasto odbudowało swój przemysłowy potencjał.

Katedra Świętych Piotra i Pawła w Brnie.

Budynek dominuje na wzgórzu Petrov nad miastem i do dzisiaj stanowi symbol Brna. Pierwotnie świątynię zbudowano w stylu romańskim, w XIII wieku przebudowano w stylu gotyckim, a w ciągu wieków (XIX i XX wieku) zyskała formę neogotycką. Podczas ostatniej modernizacji ukończono również dwie wieże świątyni. Wnętrze katedry prezentuje styl barokowy, dla zwiedzających przeznaczona jest krypta z ekspozycją dotyczącą historii miejsca i wieża ze skarbcem. Katedra jest główną świątynią diecezji brneńskiej w Republice Czeskiej i najważniejszym zabytkiem architektury Moraw Południowych. Z jej wież (wysokich na 84 metry) rozciąga się przepiękny widok na stare miasto. Katedra Świętych Piotra i Pawła w Brnie jest znakomicie rozpoznawalna, jej sylwetkę umieszczono m.in. na monecie 10-koronowej. Ciekawostką tego obiektu jest bicie w dzwony już o godzinie jedenastej. Według legendy tradycja ta pochodzi z czasów, kiedy miasto było oblegane przez Szwedów i jako jedyne na Morawach jako jedyne obroniło się przed nimi. Dowódca wojsk szwedzkich zadecydował bowiem, że jeśli nie uda mu się zdobyć Brna do południa, to wojska odejdą. W tej sytuacji dowódca obrońców, niejaki Louis R. de Soches rozkazał dzwonić już o godzinie jedenastej i Szwedzi pozostawili miasto niezdobyte.

Klasztor Minorytów z XVII wieku.

Minoryci są katolicką wspólnotą zakonną z grupy zakonów żebrzących. Zostali założeni w 1209 roku przez św. Franciszka z Asyżu. Liczą ponad 4000 braci, z których 1/4 stanowią Polacy. Do wspólnoty należą na równych prawach zarówno kapłani, jak i bracia laicy. Kościół zalicza Braci Mniejszych Konwentualnych do instytutów kleryckich.

Ciekawostki o Brnie.

W czasie oblężenia Brna przez Szwedów w 1645 roku dość mocno zniszczony został stary miejski ratusz, wybudowany w XIII wieku. Nad wejściem do budynku wisi obecnie smok z Brna. Według legendy smoczysko żyło sobie w jamie niedaleko miasta i terroryzowało miejscową ludność. Mając dość smoczych prześladowań kilkoro mężczyzn wypełniło futrzaną torbę wapnem i podrzuciło gadzinie na pożarcie. Smok zżarł wapno, popił wodą i wyzionął ducha, a mieszkańcy w okolicy mogli żyć dalej w spokoju. Nikt jednak nie jest w stanie dociec, czemu smok wyglądem przypomina krokodyla.

Nad samym wejściem nad którymi wisi smokokrokodyl, znajdują się ozdobne wieżyczki wykonane przez artystę Antona Pilgrama. Od razu rzuca się w oczy, że jedna z nich jest nieco pokręcona. Mówi się, że rada miasta obiecała Pilgramowi sutą zapłatę za wykonanie ozdób, jednak nie wywiązała się ze swoich obietnic. W ramach zemsty artysta przechylił więc jedną z wieżyczek tak, aby przypominała ona o niecnych uczynkach radnych.

Źródło: https://www.dalekoniedaleko.pl/poludnie-w-brnie-wybija-o-godzinie-1100/

Zwiedzanie Brna
Zwiedzanie miasta Moraw - Brno
Zwiedzanie Brna
Zwiedzanie Brna z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina