BUDAPESZT I RZEKA DUNAJ

BUDAPESZT I RZEKA DUNAJ

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Zapraszamy do poznania informacji i ciekawostek dotyczących miasta Budapeszt i rzeki Dunaj.

To znakomite uzupełnienie wiadomości o Budapeszcie. Brzmi ciekawie? Zapraszamy do lektury.

Budapeszt i rzeka Dunaj

W granicach Budapesztu Dunaj najwęższy jest przy moście Elżbiety (280 metrów). Najwięcej musielibyśmy przepłynąć w okolicach wyspy Szentendrei – 640 metrów.

Gdyby skierować wodę z Dunaju do innych zbiorników, napełniłaby basen pływacki w 1,6 sekundy, Balaton w 9,3 dnia a Morze Czarne w 2668 lat.

Najniższy poziom rzeki Dunaj zdarzył się w roku 2018. Wynosił on: 38 centymetrów (wskazanie na wodowskazie przy brzegu a nie na środku rzeki). Wówczas to został pobity rekord z  1947 roku, który wynosił 51 centymetrów. Była to jedyna okazja, żeby przechadzając się po nabrzeżu odkryć znajdujące się tam skarby: ruiny mostu Wolności, stare monety, białą broń czy kamienne płyty grobowe.

Pierwszy tramwaj wodny na rzece Dunaj wypłynął w Budapeszcie w roku 1957. Jeśli przyjrzeć by się zdjęciu, jego górna część przypomina autobus marki Ikarus. Nie bez powodu, główny projektant statku pełnił tą rolę także w zakładach Ikarusa. Poza tym niektóre części także pochodziły z tego przedstawicielstwa „węgierskiej myśli technicznej”.

Do dzisiaj na nabrzeżu znaleźć można ślady handlowo-przemysłowej przeszłości rzeki Dunaj. Na przełomie XIX i XX wieku rzeka Dunaj, służyła przeważnie do transportu dóbr, zarówno na place targowe jak i do nowo wybudowanej hali Targowej, dziś mieszczącej się w centrum Budapesztu.

Kiedy Dunaj nie był tak zatłoczony i brudny jak teraz, służył także do kąpieli – istniało na nim kilka kąpielisk. Najstarsze wzmianki o kąpieliskach na Dunaju sięgają 1789 roku. Jedno z takich kąpielisk było ogrodzone od strony lądu, bowiem opalały się na nim damy, bez strojów kąpielowych. Jak na tamte czasy była to duża atrakcja, powodująca też zgorszenie w niektórych kręgach. Nie przeszkadzało to jednak starszym panom z lornetkami, płacić mieszkańcom kamienic na dzisiejszym Belgrad rkp, aby z okien móc podglądać „zakazany owoc”.

W Dunaju można znaleźć 52 gatunki ryb.

Gdy otworzono pierwszy stały most na Dunaju, w prasie pojawiły się ostrzeżenia i zasady, którymi kierować powinny się osoby wchodzące na niego. Jako, że przez wiele kolejnych lat, trzeba było płacić za przedostanie się na drugą stronę rzeki, rekomendowano…wnoszenie parasolów pod pachą a nie rozłożonych nad głowami. Po prostu jakimś dziwnym tokiem myślenia uznano, że rozłożony parasol waży więcej i osoba taka musi dopłacić za dodatkowy ciężar. To samo zresztą dotyczyło wszystkich, którzy chcieli przejść przez most z większymi pakunkami – musieli uiścić wyższe myto.

Budapeszt i rzeka Dunaj
Dunaj
Zwiedzanie Budapesztu
Budapeszt i rzeka Dunaj z : Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina