ZWIEDZANIE POMORSKICH ZAMKÓW KRZYŻACKICH

ZWIEDZANIE POMORSKICH ZAMKÓW KRZYŻACKICH – ODKRYJ TAJEMNICĘ WSPANIAŁYCH BUDOWLI

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Szlak Zamków Krzyżackich wiedzie przez województwo pomorskie, Mazury i Warmię. To właśnie w tych regionach biskupi oraz kapituły diecezjalne budowały najwięcej okazałych zamków czy warowni. Liczne z tych tajemniczych budynków pochodzi z końca XII wieku do początku XV wieku. Niektóre z nich popadły w ruinę, a inne zostały odrestaurowane. Dzięki temu zwiedzanie Pomorskich Zamków Krzyżackich na pewno dostarczy Ci mnóstwo pozytywnych emocji.

Zwiedzanie Pomorskich Zamków Krzyżackich

5 najważniejszych Pomorskich Zamków Krzyżackich.

Zamek w Malborku.

Bez wątpienia zamek w Malborku jest jedną z najsłynniejszych budowli krzyżackich. Przede wszystkim dlatego, że wyróżnia się swoim doskonałym stanem, a także wielkością. Grubość ścian, wysokie mury i małe okna od razu pokazują, że zamek był stworzony z myślą o obronie przed atakiem nieprzyjaciół. Zwróć również uwagę na fakt, iż zamek w Malborku był budowany w kilku etapach – pracę rozpoczęły się w 1280 roku. Początkowo zamieszkiwał tam zakon krzyżacki, swoją siedzibę mieli tam też wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego. W swojej historii zamek pełnił nawet rolę jednej z rezydencji królów Polski oraz władz Prus Królewskich. Na przestrzeni lat budynek niszczał i był poddawany pracom rekonstruującym. Aż w 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zastanawiasz się, czym tak naprawdę zachwyca zamek w Malborku? Przede wszystkim jest to jeden z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej. Dodatkowo bliskość rzeki sprawia, że budynek jest jeszcze bardziej malowniczy. Wrażenie potęgi, a wręcz ogromnej trwałości zwiększa czerwona cegła – to właśnie ona posłużyła do zbudowania zamku. Niezwykle zachwycające jest też wnętrze zamku – dzieciniec otoczony krużgankami, liczne kaplice, dziedzińce, zabudowania gospodarcze, a także refektarze.

Zamek w Gniewie.

Kolejny budynek na szlaku Pomorskich Zamków Krzyżackich to zamek w Gniewie, który został wybudowany w 1290 roku, a następnie rozbudowany w XIV i XV wieku. Swego czasu ta budowla była uważana za jedną z największych warowni krzyżackich po lewej stronie Wisły. Obecnie zamek nadal budzi ogromny podziw. Zachwyca także swoim wyglądem – w końcu został poddany pracom renowacyjnym, dzięki czemu możesz jeszcze lepiej zapoznać się z jego pierwotnym wyglądem.
Zwróć uwagę na fakt, iż zamek w Gniewie został zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Głównym budulcem była czerwona cegła, czyli materiał dość typowy nie tylko dla tych czasów, ale przede wszystkim dla krzyżackich budowli. Obecnie w zamku znajduje się hotel i restauracja, jednak możesz też zwiedzać odnowione pomieszczenia np. salę tortur.

Zamek w Lęborku.

Kolejnym przykładem pomorskiego zamku krzyżackiego jest ten znajdujący się w Lęborku. Choć nie jest tak okazały, jak dwa poprzednie, to jednak nadal widać w nim typowy charakter budowli z tamtych czasów. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to Krzyżacy postanowili wybudować zamek dla swoich wójtów. Obiekt został zaprojektowany w stylu gotyckim, na planie prostokąta. Poza tym budynek nie ma dziedzińca. Na przestrzeni wieków zamek miał różnych właścicieli – polskich, niemieckich, krzyżackich, a nawet należał do majątku książąt pomorskich.
Zauważ, że zamek w Lęborku był wielokrotnie przebudowywany, a z jego pierwotnej wersji pozostał już tylko gotycki szczyt wschodni, część piwnicy i muru obwodowego, a także, młyn zamkowy oraz strzelnice.

Zamek w Przezmarku.

Zwiedzanie Pomorskich Zamków Krzyżackich nie może się zakończyć przed odwiedzeniem obiektu w Przezmarku. Choć obecnie ten budynek nie ma już takiego samego kształtu czy nawet wielkości, jak dawniej, to jednak stanowi naprawdę wyjątkowy element tej wycieczki. Zamek został wybudowany w XIV wieku i pełnił funkcję warowni. Szczególnie zachwyca położenie tego budynku. W końcu umiejscowiono go na półwyspie między jeziorem Motława Wielka i Mała. Kiedy Krzyżacy panowali na tych terenach, to zamek był siedzibą prokuratora i wójta krzyżackiego. Obecnie budynek jest częściowo ruiną, ale nadal możesz podziwiać okazałą wieżę zamkową – zwaną Wieżą Jeniecką.

Zamek w Człuchowie.

Zamek w Człuchowie jest drugim pod względem wielkości – zaraz za Malborkiem – obiektem tego typu należącym do Zakonu Krzyżackiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1325 roku, a zakończyła w 1365 roku. Zamek ten zasłynął jako trudna do zdobycia twierdza, dlatego chętnie mieszkali tam wielcy mistrzowie zakonu – Ulrich von Jungingen czy Konrad von Wallenrode.
W czasach swojej świetności zamek w Człuchowie był naprawdę potężny, a na jego terenie znajdowała się nie tylko kaplica – z czasem na jej miejscu wybudowano kościół, ale również z podzamczy, licznych bram, baszt i fosy, która sprawiała, że zamek był tak trudny do zdobycia.

Zwiedzanie Pomorskich Zamków Krzyżackich
Zamek w Malborku
Zamek Człuchów
Wycieczka Bieszczady

BIESZCZADY

Pomorskie Zamki Krzyżackie z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolin