ADRSPASKIE SKAŁY W CZECHACH
ADRSPASKIE SKAŁY
BIURO PODRÓŻY SZCZECIN
Skalne miasto w czeskim Adrspach.
W tych wspaniałych, niesamowitych formacjach piaskowca doszukać się możemy przy odrobinie fantazji wąskich uliczek, małych ryneczków, kształtów zwierząt. Spotkamy się z jeziorkami, wodospadami… Jest to masyw górki znajdujący się w Sudetach Środkowych w Czechach, będący fragmentem Gór Stołowych w pobliżu wioski Adrszpach (czes. Adrspach).
Niektóre ze skał posiadają własne nazwy. Na przykład: Głowa cukru, Kochankowie, Starosta i Starościna, Komin cukrowy, Ząb. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich – bo nie tylko znajdują się w pobliżu wspomnianej wyżej wioski, ale i w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują, został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności.
Dawniej mieszkańcy okolicznych wiosek, gdy czuli zagrożenie w swych domostwach chowali się w górach w licznych jaskiniach. W skałach znajdowali także możliwość ukrycia się i ochrony przed niebezpieczeństwami w czasach wojny. Dopiero na początku XVIII wieku z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adrszpachu pierwsi pionierzy turystyki. Najstarszy zachowany wizerunek Skał Adrszpaskich pochodzi z 1739 roku.
Wiele postaci historycznych miało okazję podziwiać Skalne Miasta zarówno w Adrszpachu jak i w pobliskich Teplicach. Była to między innymi królowa pruska Luisa, król polski i kurfirst saski Fryderyk August, Antonin hrabia Szpork z Kuksu, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol i wielu innych.
W latach 30-stych XIX wieku wielki długotrwający pożar lasu zniszczył prawie całe poszycie leśne. Dzięki temu nieszczęściu liczne skalne labirynty stały się bardziej dostępne. Rozpoczęto wówczas budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych.
Warto dodać fakt, że skalne miasteczko położone jest tuż za polską granicą, czyli – kolejna propozycja na letni urlop lub weekend.