PARK DELTY RZEKI PAD

PARK DELTY RZEKI PAD

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Park Delty Rzeki Pad powstał w 1988 roku. Zajmuje powierzchnię około 60 000 ha. Rozciąga się od prowincji Rovigo na północy, przez większą część prowincji Ferrara, aż po prowincję Ravenna na południu. Delta rzeki Pad określana jest jako najważniejsze środowisko bagienne we Włoszech i jedno z istotniejszych w Europie – przede wszystkim ze względu na unikatowe krajobrazy, rozległe kanały i strumienie, obfitą i różnorodną faunę oraz dużą bioróżnorodność.

Park Delty Rzeki Pad

Punta Alberete

Jest to największy kompleks bagienny, stanowiący ekosystem o największym znaczeniu ochrony gatunków w całej prowincji Ravenny. Prawdopodobnie jest jednym z najbardziej cenionych, zarówno w kraju, jak i w Europie. Punta Alberete to las bagnisty, w którym występuję jesion i wierzba biała, natomiast w Valle Mandriole znajdują się rozległe kanały. Punta Alberete można zwiedzać wzdłuż ścieżki, która zaczyna się od parkingu przy drodze krajowej Romea. Valle Mandriole można obserwować z wysokiej wieży panoramicznej, znajdującej się przy drodze krajowej Romea.

Las piniowy San Vitale.

Jest to położony najbardziej na północ i najbardziej rozległy z pozostałych lasów piniowych, które niegdyś otaczały Rawennę. Do lasu piniowego można się dostać poprzez trzy wejścia, wzdłuż drogi Romea.

Baiona.

Jest to rozległa laguna, otwarta na Adriatyk i poddana działaniu przypływów i odpływów, które ukazują na powierzchni rozległe wyniosłości terenu, Na wynurzających się wyniosłościach terenu znajdują się ważne kolonie mew i krzyżówek. Taras widokowy na Pialassa znajduje się na wieżyczce usytuowanej w strefie Marina Romea. Do Piaslassa można również dojść przez las piniowy San Vitae.

Wielki las Mesola.

To jedyny przykład tworów leśnych występujących na wybrzeżu, pozostałym skrawku starych, dzikich brzegów Adriatyku. Aktualnie w lesie żyje około stu osobników jeleni oraz ponad dwieście osobników danieli. W odległości 400 metrów od wejścia do Lasu Mesola znajduje się „Ogród Delty”. Jest to ogród botaniczny z roślinami wodnymi, trawami, kwiatami i drzewami.

Dolina Commacchio.

To kompleks zajmujący powierzchnię ok. 10 000 ha, prezentujący to, co pozostało po ogromnej lagunie, która otaczała miasto, aż do zeszłego wieku. La Valii wywołują szczególne zainteresowanie przede wszystkim ze względu na liczebność i różnorodność gatunków ptaków. Miejsce to charakteryzuje się antycznymi wydmami, naturalnymi wyniosłościami terenu, wyjątkowo przyjaznym środowiskiem dla wszystkich gatunków typowych dla wilgotnych stref rejonów Północnego Adriatyku.

Delta Rzeki Pad
Park Mesola
Dolina Comacchio
Delta Rzeki Pad z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina