LWÓW – MIASTO OWIANE HISTORIĄ

LWÓW – MIASTO OWIANE HISTORIĄ

BIURO PODRÓŻY SZCZECIN

Lwów – miasto owiane historią – położone w zachodniej części Ukrainy. Lwów został założony w XIII wieku i od tamtej pory wielokrotnie zmieniało przynależność państwową, stanowiąc część Polski, Austro-Węgier i Związku Radzieckiego. Lwów – stolica Ukrainy, leży na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Nad miastem wznosi się Wzgórze Zamkowe (409 m n. p. m.), z którego podziwiać można panoramę historycznego Starego Miasta wraz z zielonymi kopułami kościołów. W roku 1998 serce Lwowa zostało umieszczone na liście dziedzictwa narodowego UNESCO, dzięki doskonałemu połączeniu architektonicznych i artystycznych tradycji środkowo-wschodniej Europy z wpływami włoskimi i niemieckimi, a także wzajemnym uzupełnianiu się żyjących tu niegdyś rozmaitych grup etnicznych. Współcześnie Lwów stanowi ważny ośrodek kultury i nauki na Ukrainie. Działa tu m.in. Uniwersytet Lwowski (powstały w 1661 r.), Politechnika Lwowska (1884 r.), Lwowska Galeria Sztuki (1897 r.), Teatr Wielki (1900 r.) i Polski Teatr Ludowy (1958 r.). Miasto Lwów jest głównym ośrodkiem kultury i życia społecznego mniejszości polskiej na Ukrainie

Lwów - miasto owiane historią

Lwów – miasto owiane historią.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie to nekropolia i galeria sztuki zarazem. Po wąskich alejkach można chodzić godzinami i podziwiać misternie rzeźbione grobowce. Rozłożyste korony wysokich drzew osłaniają mnie od słońca, po pniach drzew wije się bluszcz. Zielony kolor koi oczy. I nerwy, bo obok niektórych faktów, jakie zaistniały na Cmentarzu Łyczakowskim, trudno przejść spokojnie i obojętnie.

Koić nerwy trzeba, bo widząc piękne polskie groby często celowo dewastowane, piękne groby największych Polaków, koło których stoi lastrikowe szkaradzieństwo rodem z socrealizmu. Te nagrobki po prostu nie pasują do miejsca i ducha miejsca. Niestety jednak, biegu historii się nie zmieni. Cmentarz jest jak Lwów, który już przeminął wraz z wiatrami historii. Tu obok siebie leżą ci, którzy żyli w tym samym mieście. Najpierw pod zborami, a potem w wolnej Polsce – wolnej z naszego, polskiego punktu widzenia. Przechadzając się pomiędzy starymi nagrobkami zobaczymy, że narodowe mniejszości przeplatają się z polską większością, której przed wojną było twe Lwowie około 60%. Na Cmentarzu Łyczakowskim leżą prominenci dawnego Lwowa i to ich grobowce stanowią o jego unikalnym charakterze. Monumentalne kaplice grobowe jak choćby ta Baczewskich nie pozwalają przejść obojętnie, bez zwrócenia uwagi na finezyjne kształty, zdobienia i… ulotność niemalże. Ale kaplice to zaledwie część cmentarza, o wiele więcej tu pięknych rzeźb nagrobnych, które wydają się wręcz żywe, lecz chwilowo, na dosłownie moment zastygły w bezruchu. Kamienne postacie tak realistyczne, że można odnieść wrażenie, iż zastanawiają się and czymś z zamkniętymi oczami, a może jednak śpią? Człowiek zachowuje się delikatniej, ciszej bo przecież nie wypada budzić…

Źródło: https://www.osmol.pl/cmentarz-lyczakowski-spoczywa-polski-lwow/ 

Cmentarz obrońców Lwowa

Potocznie nazywany często Cmentarzem Orląt Lwowskich to, obok Cmentarza na Monte Cassino czy wojskowego cmentarza na Rossie w Wilnie, jeden z najważniejszych polskich cmentarzy znadujących się poza granicami. We Lwowie pochowano obrońców miasta w bitwie o Lwów oraz uczestników walk w Małopolsce Wschodniej podczas konfliktu Polsko-Ukraińskiego. W walkach uczestniczyło wielu uczniów szkół, którzy często nie mieli skończonych nawet 16 lat -stąd obrońców nazywami Orlętami Lwowskimi. Sam Cmentarz Orląt Lwowskich stanowi część Cmentarza Łyczakowskiego, przez wiele lat był zdewastowany a jego renowacja była blokowana z przyczyn politycznych.

Cmentarz Orląt Lwowskich.

Jest częścią Cmentarza Łyczakowskiego na terenie Lwowa, stanowiący jedną z największych nekropolii naszego narodu. Jest ogromną nekropolią z polskimi nagrobkami i świadectwem bohaterskiej walki. Ilość grobów i polskich nazwisk przyprawia o zawrót głowy. Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku na podstawie dekretu cesarza Józefa z 1783 roku. Głównym powodem jego powstania były kwestie higieniczne. Zdecydowano, że mniejsze cmentarze przykościelne zostaną zamknięte na rzecz dużo większej jednostki. Teren cmentarza był wielokrotnie powiększany, a rozbudowa rozpoczęła się od 1790 roku. W ciągu 200 lat istnienia tego miejsca pochowano około pół miliona osób. W przeważającej części spoczywają tam ciała Polaków, Ukraińców, Żydów. Najbardziej charakterystycznymi miejscami są: Kaplica Adamskich, Kaplica Barszczewskich, Kaplica Dunin Borkowskich, Kaplica Kisielków czy Kaplica Molendzińskich.

Istotnym elementem Cmentarza jest Kaplica Obrońców Lwowa. Poniżej Kaplicy znajdują się katakumby, gdzie spoczywa 72 bohaterów poległych w walkach o Lwów, których szczątki ekshumowano z różnych miejsc Lwowa, w których toczone były walki.

Po lewej stronie katakumb znajduje się Pomnik lotników amerykańskich (symboliczna mogiła członków VII eskadry im. Tadeusza Kościuszki, którzy na ochotnika zgłosili się aby walczyć razem z armią polską), przedstawiający lotnika z głową wzniesioną w górę. U góry znajdują się napisy w języku polskim i angielskim: Amerykanom Poległym w Obronie Polski w latach 1919-1920.

Po prawej stronie katakumb znajduje się Pomnik ku czci Francuzów, którzy polegli w obronie Polski. Pomnik przedstawia wykutego w kamieniu piechura francuskiego, opartego o karabin. Na płycie umieszczono napisy w języku polskim i francuskim: Bohaterskim Francuzom Poległym i Zmarłym w Obronie Rzeczpospolitej Polskiej.

Poniżej katakumb znajdują się groby dowódców i głównych działaczy walczących w obronie Ojczyzny. W walkach o Lwów jak również po ich zakończeniu mniejszość ukraińska nigdy nie mogła pogodzić się z faktem, że tylu obcokrajowców stanęło po stronie ludności polskiej, walczącej w obronie naszego kraju. W 1925 roku ekshumowano zwłoki jednego z żołnierzy (musiał być to całkowicie nieznany bohater), którzy spoczywali na Cmentarzu Orląt Lwowskich i przewieziono uroczyście do Warszawy, gdzie zwłoki spoczęły w Grobie Nieznanego Żołnierza.

W czasie gdy Lwów zajęty był przez Armię Czerwoną, Cmentarz Orląt był regularnie niszczony, gdyż myślano, że w ten sposób, zniszczy się pamięć o ludziach tam poległych. Niestety pomimo dewastacji przy użyciu czołgów i maszyn budowlanych (co ciekawe Łuk Chwały oparł się tym próbom) cmentarz ten udało się odbudować i odrestaurować.

Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Obrońców Lwowa
Lwów - miasto owiane historią
Zwiedzanie Lwowa z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina