ODKRYWAMY ATRAKCJE KASZUB

ODKRYWAMY ATRAKCJE KASZUB

Kaszubykraina znajdująca się na północy Polski. Jest częścią Pomorza (na zachód od Wisły), jednak trudno jest zaznaczyć dokładne granice regionu, ponieważ nie są to tereny historyczne. Obecnie przyjmuje się, że Kaszuby obejmują obszar ograniczony od północy Morzem Bałtyckim, a od południa Borami Tucholskimi (Chojnice – Człuchów). Od strony zachodniej region ten sięga Rowów po Słupsk i Miastko, natomiast od strony wschodniej po Czersk i Starą Kiszewę.

Wdzydze

Teren dzisiejszych Kaszub obejmuje m.in. następujące regiony naturalne: Wybrzeże Słowińskie, Pobrzeże Kaszubskie (Gdańskie), a także Pojezierza: Kaszubskie i Bytowskie czy równinę Charzykowską oraz Bory Tucholskie. Ta różnorodność ma odzwierciedlenie w bogactwie form krajobrazu, począwszy od klifowego wybrzeża i piaszczystych plaż z wydmami na północy, poprzez liczne wzniesienia (choćby pasmo Wzgórz Szymbarskich wraz z najwyższym wzniesieniem – czyli Wieżycą: 329 m. n.p.m.) w centralnej części, a także mnogość pięknych jezior i rzek praktycznie na całym obszarze Kaszub. Teren ten obfituje również w liczne powierzchnie porośnięte lasami, ale najsłynniejsze są chyba lasy Borów Tucholskich na południu.

Herbem Kaszub jest czarny gryf na żółtym/złotym tle. Gryf był symbolem bardzo popularnym w średniowiecznej Europie, który został sprowadzony przez uczestników Wypraw Krzyżowych. Był godłem Książąt Zachodniopomorskich, od nich trafił do wielu miast na Pomorzu, stając się godłem całego Pomorza. Od początku ruchu kaszubskiego czarny gryf na złotej tarczy był uznawany za herb Kaszubów. Obecnie Gryfa można spotkać praktycznie na całym terenie Kaszub, począwszy od urzędów miast i gmin po…samochody, gdzie Kaszubi na znak swojej przynależności etnicznej przyklejają naklejki z gryfem i napisem Kaszebe.

Flaga Kaszub ma barwy od herbowe, czyli czarno żółte, będące odzwierciedleniem kolorów z herbu Kaszubów. U góry flagi znajduje się czarny pas, a u dołu żółty. Hymn Kaszub to w rzeczywistości dwie pieśni. Pierwszą z nich jest “Marsz Kaszubski” śpiewany przez tytułowego bohatera poematu Hieronima Derdowskiego “O Panu Czorlińsczim co do Pucka po sece jachół” – czyli “O Panu Czorlińskim, co do Pucka po sieci jechał”. Natomiast druga pieśń uznawana przez znaczną liczbę osób i środowisk kaszubskich za swój hymn to pieśń Jana Trepczyka “Zemia rodno” – czyli “Ziemia ojczysta”, która według nich ma silniejszego ducha kaszubskiego.

Święto Kaszub to właśnie obchodzony co roku w dniu 19 marca Dzień Jedności Kaszubów.

Wieżyca stok
Odkrywamy atrakcje Kaszub
Odkrywamy atrakcje Kaszub
Kaszuby z: Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Dźwirzyna, Sarbinowa, Połczyna Zdroju, Grzybowa, Pogorzelicy, Niechorza, Trzebiatowa, Gryfic, Karlina, Białogardu, Koszalina, Mielna, Sianożęt, Mrzeżyna, Rogowa, Trzęsacza, Pustkowa, Pobierowa, Dziwnówka, Dziwnowa, Kamienia Pomorskiego, Goleniowa, Nowogardu, Płot, Stargardu, Myśliborza, Choszczna, Wałcza, Gryfina, Chojny, Drawska Pomorskiego, Świdwina, Łobza, Reska, Złocieńca, Szczecina, Szczecinka, Banie, Barlinka, Barwic, Będzina, Białego Boru, Bielic, Bierzwnika, Biesiekierza, Bobolic, Boleszkowic, Bornego Sulinowa, Brojc, Brzeźna, Cedyni, Chociwla, Czaplinka, Człopy, Darłowa, Dębna, Dobrej Nowogardzkiej, Dobrej Szczecińskiej, Dębna, Dobrzan, Dolic, Drawna, Dygowa, Golczewa, Grzmiącej, Ińska, Kalisza Pomorskiego, Karnic, Kobylanki, Kołbaskowa, Kozienic, Krzęcina, Lipian, Malechowa, Marianowa, Manowa, Maszewa, Mieszkowic, Mirosławca, Międzyzdrojów, Morynia, Myśliborza, Nowogardu, Nowego Warpna, Nowogródka Pomorskiego, Osiny, Pełczyc, Polanowa, Polic, Postomina, Przelewic, Przybiernowa, Pyrzyc, Radowa Małego, Rąbina, Recza, Rewala, Rymania, Sianowa, Siemyśla, Sławna, Sławoborza, Starej Dąbrowy, Starego Czarnowa, Stepnicy, Suchania, Świerzna, Świeszyna, Trzcińska Zdroju, Tuczna, Tychowa, Wałcza, Warnic, Węgorzyna, Widuchowej, Wierzchowa, Wolina